Kalori Nedir?

Beslenme, Lifestyle

Kalori nedir?

Bana sorarsanız; bir diyetisyenin en çok karşılaştığı sorunun öznesidir derim:)

Bilimsel açıklamasına gelecek olursak vücudumuzun yakıtıdır. Yani içerisindeki karbonhidrat, protein ve yağ oranına göre vücuda sağladığı enerjidir.

Vanderbilt Üniversitesi’nden Prof. Dr. Maciej Buchowski’ ye göre; “Vücudumuzdaki mitokondrilerin her birini birer enerji santrali olarak değerlendirebiliriz. Bir tane merkez santral yerine, birkaç milyon enerji santralimiz var ve çok etkili çalışıyorlar” diyor profesör. Yani yediğiniz yemeğin kaç kalori olduğu kadar önemli bir diğer nokta da hangi besin öğesini daha yoğun bulundurduğudur. Çünkü her besin öğesi, vücutta birbirinden Farklı şekilde metabolize olur. Mesela; Karbonhidrat tükettiğinizde aldığınız her 100 kalorinin 5-10’unu sindirim için harcarsınız. Yağ aldığınızda bu rakam biraz daha azdır. Proteinde ise her 100 kalorinin 20-30’u sindirim için yakılır. Yağlar ve karbonhidratlar sahip oldukları kalorileri kolayca verirler. Bu yüzden hızlıca enerji sağlamak konusunda daha etkilidirler.

Yani kısaca şunu söyleyebiliriz: Kilo vermek istiyorsanız; her öğünde protein tüketmelisiniz! Peki kalori sadece spor yaparak mı yakılır? Tabi ki hayır! Gün içerisinde uyanık kalmamız, düşünmemiz, konuşmamız ve hatta yemek yememiz bile kalori harcanmasına sebep oluyor. Profesyonel sporcular bile harcadığı kalorinin tamamını antrenman sırasında harcamıyor.

Kalorisi 0 olan yiyecek var mıdır? Özellikle diyet yapan kişiler tarafından en çok merak edilen sorulardan birisidir bu. Su dışında doğada hiçbir besin 0 kalori değildir. Sebzeler diğer besinlere göre daha az kalori içerseler de salatalıktan soğana kadar bütün sebzelerin bir kalori değeri vardır. Bu yüzden diyette, kalorisi düşük olan besinleri sınırsız tüketmek ciddi bir yanılgıdır.

Son olarak kilo ve kalori dengesine göz atacak olursak; harcadığınız kadar kalori almaya özen gösterirseniz kilo korumanız daha kolay olacaktır. Harcadığınız enerjiden daha fazla kalori almak kilo aldırırken, daha az kalori almak da kilo kaybetmenize neden olur. Bu sebeple kalori harcamasında sağlıklı beslenme konusuna özellikle dikkat etmek gerekir.

Hepinize en sağlıklı kaynaklardan kalori almanızı önerir, sağlıklı günler dilerim…

Diyetisyen Buket Adanç

İlginizi Çekebilir