4 Adımda Fit ve Sağlıklı Olmanın Formülü

Fitness, Lifestyle

Dört adımda fit ve sağlıklı olmanın formülü

Öncelikle itiraf edelim ki zor bir konudur “sağlıklı beslenme ve fit kalma” konusu. Her şeyden önce bunu bir alışkanlık ve yaşam biçimi olarak hayatınızın içine oturtmanız zor bir süreçtir. Bunu başarsanız bile sürdürebilmek zor olabilir, zor edindiğiniz bu alışkanlık kolayca hayatınızdan çıkıp gidebilir.

Sosyal medyada boy boy resimleri olan modeller ve imrenerek baktığın vücutların sahipleri bile bu durumla karşılaşır. Sağlıklı beslenme aksamaya başladığında bu yalnızca sağlıksız kaloriler olarak geri dönmez, bir yandan da motivasyonunuz hızla düşer ve bu, ilk motive olma halinizden daha zor toparlanan bir durum da olabilir. Peki bunu önlemek ve hayatınızda “sağlıklı beslenme ve egzersiz alışkanlığını” hep var etmek mümkün mü?

1-Sakın gözünde büyütme

Kulaktan dolma bilgilere ve kabul görmüş diye her şeye inanma! İnsansın unutma, zaman gelir çok yersin, zaman gelir zararlı şeyler de yersin. Bazı şeyleri diğerlerinden yemeyi ya da yapmayı çok sevebilirsin. Bunu yaptığında kendini kötü hissetme, bir şeyleri değiştireceksen bu algıyı değiştirerek başlayabilirsin. Pozitif tarafından bak, sadece beslenme ve yeme içme konusunda değil, her alanda her şeyin pozitif tarafını gör; Sağlıksız gıdalar tükettiğin zaman ne kadar olumsuz etkilendiğine bir bakalım ki, bakalım endişelendiğin kadar var mıymış?

Bir kilo almak, yaklaşık 7.000 kalori fazladan oluşturmak demekse, (Dikkat et, 7.000 kalori almak değil, 7.000 kalori fazlasını vücudunda biriktirmek) Örneğin; günlük normal beslenmenin dışında 1 kase sütlaç tüketmiş olsan bile bu 800-900 kalori fazlası eder. Ya da sabah fazladan yiyeceğin bir porsiyon börek 400-500 kalori fazlasını oluşturur ve gün içinde bunu birkaç ufak fazladan hareketle verebilirsin.

Yani aslında bu fazladan atıştırmaları her gün için alışkanlık haline getirmediğin sürece kilo almak söylendiği kadar kolay bir şey değildir. Şimdi sen hiç de öyle değil, ben birazcık yesem kilo alıyorum diyebilirsin 🙂 unutma ne demiştik, pozitif tarafından bakmamız gerekiyordu her şeye. Tartıda gördüğün her fazlalık, kilo olmayabilir, muhtemelen değildir de, karbonhidrat alımın arttığında yani hamur işleri, şekerli içecekler, şekerli atıştırmalıklar v.s. yediğinde karbonhidrattaki şeker molekülleri suyu daha fazla tuttuğundan bu, vücudunda ödem, yani su şişkinliği olarak etki eder. Yani o şişen göbeğin atılması, yağa göre atılması daha kolay olan su olabilir. Sağlıklı beslenme alışkanlığına döndüğünde bu su kolayca gidecektir. Ama bunu hızlandırmak istersen ayda 2-3 kez sıvı detoks yapabilirsin. Ürünler kısmındaki içeceklerimizi incelediğinde hangilerinin ödem atmanda metabolizmanı hızlandırıp sana yardımcı olacağını göreceksin.

2-Yiyerek fit kal

Vücudunu açlıkla cezalandırma. Bünyenin bir ritmi var, bunca zamanın getirdiği alışkanlıkların var, genlerinden sana geçmiş öncelere dayanan bir takım beslenme kodların var ve sen hepsini bir kenara atıp kilo vermek için ya da 1-2 kilo (bu arada ödem olabilir o:)) aldım diye az yiyerek kendini asla cezalandırma. Bunu yaptığında kan şekerinde dengesizlik olur, bu da istemediğin bazı hormonları harekete geçirir ve bu sende kaygıyı, umutsuzluğu artırır. Bu da daha çok sağlıksız şeyler atıştırmana (muhtemelen sağlıksız ilk tercih şekerli şeyler olacaktır) ve kendi gölgen etrafında dönmene sebep olur. O yüzden yapman gereken kendini aç bırakmadan ihtiyacın olan kalorilerin tamamını, mümkün olduğunca sağlıklı kalorilerden almaktır. Tüketeceğin proteinler, sağlıklı yağlar, kompleks karbonhidratlar ve bol lifli gıdalar hem kan şekerinde yaşanabilecek hızlı değişimleri önleyecek hem enerji seviyeni artıracak, hem de uzun süre tok kalmanı sağlayacaktır. Bu konuda da sana lifleri ile sıktığımız ve tokluk hissi vererek kilo dengeni koruyabileceğin ya da daha az yemene destek olacak karışımlar yaptığımızı hatırlatmak isteriz:)) Ara öğünlerde, çok acıktığında, okulda, işte, evde her nerede olursan ol kolayca tüketebileceğin uzman diyetisyen tarafından hazırlanmış kürlerimizi incelemeyi unutma.

3-Kendini tanı ve ona göre yöntemler oluştur 

Kendini tanımadan başkalarının tavsiyeleri ile ne detok ne diyet yap ne de farklı beslenme alışkanlıkları geliştir. Sen başkasın:)) öncelikle kendine göre zayıf yanlarını bulmaya çalış. Örneğin ne zaman çok yediğini? gözlemle ve bunu bir kenara yaz. Sonra en çok tükettiğin en zararlı 5 şeyi listele ve bunu da aynı yere yaz. Bu kusurlu hareketi en çok yaptığın zaman diliminde genelde nerede olduğuna dikkat et, işte misin? arabada mı? stresliyken mi? sonra bunu en çok nerede yapıyorsan, oradayken yanına mutlaka sağlıklı atıştırmalıklar alıp o zaman diliminde bu sağlıklı atıştırmalıkları dene.

Ve o yazdığın, senin için zararlı 5 şeyin hepsini hayatından bir anda çıkartmaya çalışma! çıkart! diyenlere sakın aldırış etme. O 5 şey senin hayatında bunca zaman varsa demek ki sen onları seviyorsun, öyle düşün. Bu nedenle bir anda hepsinden vazgeçemezsin değil mi? Geçme de zaten. Yavaş yavaş terk et onları:)) önce listenin beşinci sırasındakini çıkart hayatından. Baktın kolay oldu (ki beşinci elbette birinciden daha kolay olacaktır), sonra dördüncüyü çıkart hayatından ve etkisini gördükçe üçüncüyü ve ikinciyi çıkart. Kendine bir süre koy ve bu asla kısa ya da uzun olmasın, o sürenin sonunda hayatından birinciyi çıkarttığında her şeyin değiştiği yerdesindir artık, sonrasının keyfini çıkartma zamanı…

Hafiflediğini ve istediğinde seni esir alan her zararlı şeyden kurtulabildiğini gördüğünde kendine güvenin de artacaktır ve bu seni tümüyle yeni birisi yapacak bunları unutma. Bu hayatından çıkarttığın şeylerin yerine sağlıklı şeyler koymalısın diye söylememize gerek yok değil mi? :))

Biz yine de bu konuda Juice Planet ürünlerinden deneyebileceğin şeyler olacağını düşünerek sana ürünler kısmına gitmeni önermeden edemiyoruz :))

4-Hareketli Ol 

Hayatına her daim belirli oranda hareketi yerleştir. Sürekli spor salonlarında zaman geçir ya da hep hareket et demiyoruz, ama yürüyerek gideceğin yerlere arabayla gitme mesela, asansör yerine merdivenlerden çık, uzandığında kumandayı bilerek yanına alma, hatta uzağa koy :)) Unutma sağlıklı yaşamak, beslenmek veya zayıflamak kısa bir dilimde değil, tüm yaşamın boyunca seninle var olacak kavramlardır.

#yenibirsen için hemen şimdi değişimi başlat…

Juice Planet

İlginizi Çekebilir