Detoks Nedir? Kimler Detoks Yapamaz?

detoks nedir kimler detoks yapmaz
Lifestyle

Detoks nedir?

Kimler detoks yapamaz?

Modern yaşam içerisinde farkında olarak ya da olmayarak bedenimize aşırı yükleniriz, soluduğumuz hava, içtiğimiz su, yediğimiz işlenmiş gıdalar, yaşadığımız stres vücudumuzda kolay atamayacağımız toksik birikim oluşturur.

Metabolizmayı yavaşlatan ve deforme eden zararlı atıklar, fizyolojik dengenin bozulmasına neden olur. Buda beraberinde birçok hastalık ve sorun getirir. Solunum yolu ya da besinler aracılığı ile alınan toksinler, yaşlanmayı hızlandırır ve hastalıklara zemin oluşturur.

Detoks yaparken vücudun ihtiyacı olmayan ve vücutta deformasyona neden olan toksinlerin ve yabancı maddelerin vücuttan atılıp vücuda antioksidan alınması genel prensiptir.  Ancak yılların neden olduğu toksinler kısa sürelerde elbette ortadan kalkmayacaktır.

Detoks sıvı beslenme diyeti, uygulaması zor ve disiplinli bir diyet olduğu için buna uzun süre devam edilemez. Detoks; sindirimi hafifleterek, vücudumuzun ağır yiyecekleri sindirmeye harcadığı enerjiyi, toksinlerin atılımı, hücrelerin kendini tamir etmesi ve gençleştirmesine kanalize etmektir.

Uzmanlar eşliğinde hazırlanan detoks programı yalnız bedeniniz üzerinde değil, bütünsel bir yaklaşım ile zihin ve ruh üzerinde de yoğunlaşır.

Beslenme şeklinde asit üreten gıdalar, aşırı yağlı, tuzlu, şekerli gıdalar tamamen listeden çıkarılmalı. Bol bol antioksidan içeren sebze ve meyveler kullanılmalıdır. Antioksidan içeren sebze ve meyveler; pancar, havuç, kereviz sapı, brokoli, maydanoz, fesleğen, buğday çimi, yeşil elma, taze zencefil, greyfurt, yaban mersini, ananas, fesleğen, avakado, çilek, ahududu ve çubuk tarçındır. Et, şeker, kahve, işlenmiş besinler, asidik özellik gösterdiği için detoks sırasında kullanılmamalıdır. PH’ı yüksek alkali su tüketilmelidir. Detoks sürecinde günde en az 2.5-3 litre su tüketilmesi önerilir.

Kimler detoks yapamaz?

  • Şeker (diyabet) hastası olanlar,
  • Tansiyon (hipertansiyon) hastası olanlar,
  • Hipoglisemi veya insülin direnci olanlar,
  • Böbrek Hastası olanlar veya böbrek hastalığına genetik yatkınlığı olanlar,
  • Antidepresan ve kan sulandırıcı gibi besinler ile etkileşime giren ilaçlar kullanan bireyler,
  • 0-18 yaş aralığındaki bireyler,
  • Hamileler ve emziren annelere detoks yapmasını önermiyoruz. Bununla birlikte ürünlerimiz % 100 doğal ve sağlıklı olduğu için kullanmalarında herhangi bir sakınca yoktur.

Derleme-Juice Planet

İlginizi Çekebilir