Sağlıklı Yaşamın 10 Emri!

Lifestyle

Her zaman her yerde geçerli sağlıklı yaşam kanunları:))

buyurun…

1.Adım bol su için

Vücudumuzun olmazsa olmazı su diyebiliriz. Günlük alınması gereken 2.5-3 litre suyu her gün düzenli olarak aldığınızda bu bedeninizdeki fazla olan suyu (ödem) ve toksinleri atmanızı sağlar. Ayrıca vücuttaki elektrolit dengeyi sağlayarak, metabolizma üzerinde olumlu sonuç verir. Son olarak da bağırsak hareketlerini düzenler ve size daha sağlıklı bir gelecek sunar.

2.Adım ara öğün yapın

Kan şekerinizi dengede tutmak, kilo vermede yardımcı en önemli olaydır. Bunu da ana öğünlerinizin arasına küçük ara öğünler ekleyerek sağlayabilirsiniz. Yanınıza alacağınız 1-2 adet ceviz ya da 1 avuç leblebi veya meyveleri ana öğünlerinizden en az 1,5-2 saat sonra tüketebilirsiniz. Böylece öğünlerinizde yemekleri daha kontrollü yiyebilir, kan şekerinizi birden yükseltmezsiniz.

3.Adım bol posalı besin tüketin

Sağlıklı beslenme ve düzenli kilo verme için bol posalı besinlerle beslenme mutlaka hayatınızda olmalıdır. Diyetinizde bulunduracağınız sebze ve meyvelerden günlük en az 5 porsiyon tüketmeniz halinde almanız gereken posayı karşılayabilirsiniz. Ayrıca kuru baklagillerin tüketimi de bu ihtiyaca karşılık verecektir. Düzenli posa alımı kan şekerinizi dengede tutarak, bağırsak florasını düzenleyip kilo vermede size yardımcı olacaktır.

4.Adım yağlı besinlerin tüketiminden kaçının

Biliyorsunuz ki, vücuda fazla alınan yağ direk depolandığı gibi sizde istenmeyen ağırlık artışına neden olacaktır. Dışarıda tüketilen hazır besinler, kızartılmış ürünler fazladan vücudumuza yağ eklemektedir. Benden size tavsiye sebze yemeklerine 3 yemek kaşığı yağdan fazla koymamaya, et yemeklerini pişirirken de ekstra yağ eklememeye özen gösterin.

5.Adım karbonhidratlı besinleri dikkatli tüketin

Vücudumuzun temel enerji kaynağı olarak ilk karbonhidratlar tüketilmektedir. Bu sebeple diyet yaparken olmazsa olmazımız karbonhidratlardır. Günlük alınan kalorinin %50-55’i karbonhidratlı besinlerden sağlanmalıdır. Bu besinleri de tüketirken aşırıya kaçmamayı, basit karbonhidrat olarak bilinen beyaz undan yapılan gıdaları, şeker ve şekerli ürünleri tüketmemeye öze gösterin. Daha çok kepeğinden ayrılmamış, yani kepekli, tam buğday, çavdar gibi besinleri tüketmenizde yarar var. Seçeceğiniz karbonhidratın çeşidi de sağlıklı beslenme ve kilo vermede etkili olacaktır.

6.Adım vücut için gerekli olan yararlı yağ asitlerini tüketin

Omega-3 ve omega-6 bedenimiz için yararlı olan doymamış yağ asitleridir. Bunların günlük düzenli olarak dışarıdan alınması hem bedeniniz hem de ruhunuz için gereklidir. Günlük Fındık, ceviz, keten tohumu ve haftada en az 2 kez balık ve deniz ürünlerini tüketerek bunu sağlayabilirsiniz.

7.Adım probiyotikli ürünler tüketin

Süt ve süt ürünlerinin tüketimi bağırsak florası için oldukça faydalıdır ve bu ürünlerin ve sağlıklı beslenmede de yararlı etkileri vardır. Günlük alınan 3 porsiyon kefir, süt veya yoğurt sizin için yeterli olacaktır.

8.Adım bitki çayı tüketin

Ödem atmanın ve metabolizmayı hızlandırmanın yollarından birisi; bitki çayı tüketimidir. Günlük 3 fincan yeşil çay veya beyaz çay tükettiğinizde bunun kilo kontrolünüze yardımcı olduğunu göreceksiniz.

9.Adım egzersiz yapın

Günlük yapacağınız min 30-45 dakikalık yürüyüşler psikolojik ve fizyolojik sağlığınıza katkı sağlar. Mutlaka düzenli egzersiz yapın.

10.Stresi azaltın

Söylemesi kolay biliyoruz! ama olabildiğince stresi kontrol ettiğiniz ondan en az etkileneceğiniz seviyede kendinizden uzakta tutmaya çalıştığınız bir zihin yapısı için pozitif düşünmeye, zihninizi dinlendirecek severek yapacağınız etkinliklerde zaman geçirmeye ve yeni şeyler öğrenmeye çalışın, bunun için de elbette bol kitap okuyun.

Sağlıklı ve mutlu yaşamın bu on emirini düzenli yapar hayatınızda alışkanlık haline getirirseniz hayatınızda pozitif değişimi farkedeceksiniz.

Juice Planet

İlginizi Çekebilir