Hamilelik Dönemi Doğru Beslenme

Beslenme, Çocuk

Bebeğinize can veren anne sütü nasıl oluşuyor?

Yepyeni bir hayatın başlangıcında anne sütü ilk ve en önemli besindir. Emzirme dönemi anne ve bebek arasında dış dünyada kurulan ilk ve en özel bağın oluştuğu zamandır. Ona ilk besini olan anne sütünü verirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Elbette, anne sütünün oluşmasında annenin beslenme koşulları belirleyicidir. Emzirme döneminde süt oluşumu için enerji iki kaynaktan sağlanır; gebelikte depolanan enerji ve besinlerden alınan enerji.

Süt oluşumu için enerji, protein, mineral ve vitaminlerin yeterli miktarda alınması için dengeli beslenme ve besin desteği gerekiyor. Bizler doğanın birer parçası olarak yeni hayatlara can vermek için yine doğaya dönmeliyiz. Emzirme döneminde doğal beslenmek ve doğada bulunan besinlerden gereken vitaminleri almak için emzirenler için özel üretilen içeceklerimizi deneyebilirsiniz.

Emzirme döneminde kadınların ihtiyaç duyduğu sıvı tüketimi de artar. Mutlaka bol miktarda sıvı tüketmek gerekir. Ancak bunlar katkı maddesi içeren meyve suları gibi bebeğinize zarar verecek içecekler olamamalıdır. Bizler maalesef doğadan kopmuş bir çağın çocuklarıyız. Dünyaya bir bebek getirmek ise doğanın bir parçası olduğumuzu en çok hissedebileceğimiz zamandır. Bebeğiniz doğanın bir parçası ve yeni bir hayatın habercisi olarak doğadan beslenmeyi hak ediyor!

Emzirme döneminde vücudunuzun, süt kanallarınızın sağlıklı olması gerekmektedir. Bebeğinizin tüm besin ihtiyacını karşılayan anne sütünün kalitesini alacağınız besinler belirlemektedir. Zararlı besinlerden uzak durmak, iyotlu tuz tüketmek, bolca sıvı almak, demir yönünden ve kalsiyum açısından zengin besinler tüketmek bu dönemde olmazsa olmazların arasında yer almaktadır.

Emzirme döneminde canım ne isterse yiyebilir miyim?

Bebeğiniz ve sizin için en hassas zamanlardansınız. Emzirme döneminde her zamankinden çok daha farklı bir beslenme düzeninizin olması gerekiyor. Katkı maddesi içeren besinlerden, kahve ve kola gibi içeceklerden, kızartma gibi sağlıksız yiyeceklerden uzak durmalısınız. Unutmayın sizin tükettiğiniz her şey bebeğinize de geçiyor.

Şimdi bu ‘canımın istediği’ meselesine bakalım. Yaşadığımız çağda tüketim kültürü oldukça baskıcıdır. Ve aslında canımızın istediği besinler biraz da bize dayatılanlardır. Doğal olan besin kaynakları nedense bize itici gelir. Oysa tıpkı diğerlerine alıştığımız gibi doğal besinlere de alışabiliriz. Günümüzün sağlığa en çok zarar veren besinleri hazır besinlerdir. Katkı maddesi olan besinler normalde de tüketilmemelidir ki emzirme döneminde bunlara özellikle dikkat etmek gerekir.

Bebeğinizin hayata doğal beslenerek başlaması sizin elinizde. Sağlıklı ve doğal besinlerden ihtiyacınız olan tüm vitamin, mineral ve enerjiyi alabilirsiniz. Emzirme döneminde özellikle tükettiğiniz içeceklere dikkat etmelisiniz. Bol sıvı tüketmelisiniz, ancak doğal karışımları tercih etmelisiniz.

Omega-3, DHA, EPA bebeğin mental gelişimi için önemlidir. Kalsiyum ve D vitamini de bebek için önemlidir. Doğada bulunan besin kaynaklarında emzirme dönemi için gerekli vitaminler bulunur.

Demir desteği ve omega-3 desteği emzirme döneminde özellikle alınmalıdır. C vitamini, B vitaminleri, demir, kalsiyum, çinko ve krom gibi minareler günlük olarak alınmalıdır.

Emzirme döneminde ek besin ihtiyacını nasıl karşılarım?

Hayatınızın en özel zamanlarını, bebeğinizle kurduğunuz o ilk bağı yaşarken, aynı zamanda hayata ilk adımını atan bebeğiniz için anne sütünü kusursuz hale getirmelisiniz. Emzirme döneminde ek besin ihtiyacınızı karşılayacak ürünlerin doğal ürünler olması gerekiyor. Bebeğinizi emzirirken doktorunuzun tavsiyelerine uyarak vitamin ve mineral desteğini almanız önemlidir.

Diyetisyen Buket Adanç

İlginizi Çekebilir