Sonbahara Girerken Yenilenmek Neden Önemli?

Beslenme, Lifestyle

Sonbahara girerken arınmak neden önemli?

Doğada renklerin solması, rüzgarın kendini hissettirmesi ve en önemlisi vücudumuzun bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla sonbaharın geldiğini fark ediyoruz.

Sonbahar mevsimi hem mikrobik açıdan salgının arttığı hem de vücudun direnç sisteminin zayıfladığı bir dönem olduğu için bu mevsimde bedenimize karşı olan sorumluluğumuz da artıyor. Yani normalde beslendiğimizden daha sağlıklı beslenerek daha fazla vitamin ve mineral almamız gerekiyor.

Vitamin ve minerallerin en sağlıklı kaynağının sebze ve meyveler olduğunu biliyoruz. Juice Planet olarak soğuk sıkım tekniği ile vitamin ve mineral kaybını minimuma düşürdüğümüz ürünlerimizden ara öğün olarak kullanabileceğiniz gibi 4-7 günlük detokslar uygulamak da hem bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecek hem de metabolizmanızı yenileyecektir.

Nasıl mı? Vücudumuz enerjisinin bir kısmını, sindirim ve sonrasında oluşan atık maddeleri metabolize etme aşamasında kullanır. Özellikle de yediklerimizin sindirimi sonunda oluşan toksik maddelerin atımı sürecinde yoğun enerji kaybı gerçekleşir. Detoks yaptığınız süreçte hem sıvı ağırlıklı beslenme süreci olduğu için (sindirim daha kolay) hem de toksik madde alımı minimumda tutulacağı için vücut kalan fazla enerjisini hücre yenilenmesine harcar. Yani vücudunuzda hücre tamiratı gerçekleşir.

Ayrıca detoks sürecinde karaciğeriniz temizlenir ve bu diğer organlarınızın da daha sağlıklı çalışmasına sebep olur. A, C, E vitaminleri ve selenyum gibi antioksidan minerallerden zengin olan detoks süreci bağışıklık sisteminizin daha kuvvetli olmasına yardımcı olur.

Kısacası sonbahara daha kuvvetli bir fizyoloji ile girebilirsiniz. Detoks süreci asla kilo verme olarak algılanmamalıdır, ancak detoks sonrasında vücut ödem (vücuttaki fazla su) atar ve bir kilo civarında yağ kaybeder. Yani yazdan kalan bir kilonuz ve ödeminizden kurtulmuş olursunuz.

Ayrıca depresyonun yoğun olarak yaşandığı sonbahar döneminde detoks yapmak psikolojik sağlığınıza da olumlu katkı sağlayacaktır. Son dönemde yapılan çalışmalar; beyin ve bağırsak arasında ciddi bir koordinasyon olduğunu göstermektedir. Detoks sürecinizin sonunda sindirim sisteminiz eskisine göre daha güçlü olacağı için psikolojik sağlığınız da bu durumdan doğru orantılı olarak pozitif şekilde etkilenecektir.

Herkese sağlıklı ve formda bir sonbahar diliyorum.

Diyetisyen Buket Adanç

İlginizi Çekebilir