Kansızlık Problemi Yaşayanlar İçin Öneriler

Beslenme, Lifestyle

Demir eksikliği (kansızlık) problemi yaşayanlar için öneriler

Vücudun, akciğerlere gelen oksijeni tüm vücuda taşıyabilmek için demire ihtiyaç vardır. Bu önemli element ise kana rengini veren hemoglobin molekülünün içerisinde yer alır. Kandaki hemoglobin oranının düşmesi ise demir eksikliği, yani kansızlık olarak adlandırılır.

Demir eksikliği belirtileri

Yorgunluk, deride solukluk, halsizlik, enerji düzeyleri tükenmiş ve zayıflamış bir bağışıklık sistemi, düşük tansiyon, azalan iştah, hafif antrenmanda dahi nefes darlığı, çabuk kırılan tırnak- saç ve uykusuzluk genel belirtilerdir.

Demir eksikliği en sık kimlerde görülür?

Bebekler, yeni yürümeye başlayan çocuklar, kadınların adet döngüsü veya gebelik dönemlerinde görülebilir. Genel olarak, kandaki demir eksikliğinin nedenleri yetersiz alım veya emilim bozukluğu olabilir.

Demir yönünden zengin besinler nelerdir?

Ispanak, pancar, soya fasulyesi, elma, badem, armut, domates, patates, kuru üzüm, kuru incir, olgunlaşmamış muz, avakado ve yonca filizi demir yönünden zengin besinlerdir. Bu sayılan besinleri pişirmeden, salatalarda veya soğuk sıkım olarak suyunu tüketebilirsiniz.

Ayrıca kırmızı et, ciğer, yumurta ve hindi etinin koyu renkli kısımları da demir içermektedir.  Demir yönünden zengin beslenmek kadar emilimi azaltan faktörlerden kaçınmak da önemli bir noktasır Sigara, alkol, kafein içeren çay ve kahve gibi içecekleri fazla ve demir içeriği yüksek besinlerin yanında tüketmek veya kalsiyum içeriği yüksek gıdaları demir içeren gıdalarla tüketmek emilimi azaltır.

Demir emilimini arttırmak için C vitamini içeren limon, portakal, kivi, kırmızı biber ve maydanoz gibi besinleri, demir içeriği yüksek besinlerin yanında tüketebilirsiniz. Bu durum demirin biyo yararlılığını, yani vücuttaki kullanımını arttırır.   Ayrıca yukarıdaki besinler kadar olmasa da; maydanoz, kimyon, nane (Podina), köri tozu ve tarçın da bir miktar demir içermektedir.

Herkese sağlıklı ve formda günler diliyorum.

Diyetisyen Buket Adanç

İlginizi Çekebilir