Aspir Tohumu & Yağı – Faydaları

Beslenme

Aspir tohumu ve Aspir yağı faydaları

Osteoporoz ve Kemik Erimesinde Etkili Aspir tohumlarından, Uzakdoğu ülkelerinde bilhassa Kore’de kemik oluşumunu arttırarak osteoporozun önlenmesinde ve kemik onarımının sağlanmasında, yardımcı olarak yararlanılmaktadır.

Bilhassa kadınlarda, menopoz dönemlerinde östrojen hormonu eksikliğine bağlı kemik erimesinde koruyucu rolü olduğu ileri sürülmektedir. Bu etkilerin doğruluğu, deney hayvanları üzerinde yapılan bazı çalışmalar ile ortaya konulmuş, Aspir yağının 8 hafta süre ile uygulanması suretiyle kemik erimesine bağlı gelişen faktörlerde belirgin bir iyileşme gözlenmiştir.

Peki, bitki ne derece güvenli? Bitkilerin olası zararlı etkileri ile ilgili bilimsel kaynakları incelediğimizde, tohumların yağı ile ilgili herhangi bir uyarıya rastlamadık. Ancak çiçeklerin kanı sulandırması nedeniyle, kan sulandırıcı ilaç kullananlarda dikkat edilmesi gerektiği, yine çiçeklerinin rahim hareketlerini artırması nedeniyle hamilelerde kullanılmasının düşüğe yol açabileceği uyarıları yer alıyordu.

Özetle Aspir yağının, şu an piyasada bulunan yemeklik yağlar arasında doymamış bir yağ olan linoleik asit oranı en yüksek yağ olduğunu söyleyebiliriz. Aspir yağı, sağlıklı bir yemeklik yağ olmasının yanı sıra kemik erimesi ve osteortrit gibi dejeneratif hastalıkların ve damar tıkanıklığının önlenmesi, yüksek kolesterolün düşürülmesi bakımından sağlıklı beslenme adına oldukça yararlıdır. Çiçekleri ise miktarı abartılmadıkça (çay halinde günlük en fazla 3 gram) güvenle kullanılabilir.

Diyetisyen Buket Adanç

İlginizi Çekebilir