Çocuklara Sevmediği Yiyecekleri Yedirmenin Kısa Yolları

Çocuk

Çocuklara sevmediği yiyecekleri yedirmenin kısa yolları

Çocuklar özellikle sebze yemek için çok istekli olmayabilirler; şekerli, yağlı ve genelde annelerin yedirmek istemediği ürünleri tattıktan sonra sebze veya meyve yemekte daha da zorlanabilirler. Bu nedenle; Juice Planet onlar için en yararlı taze meyve ve sebzeleri sıkarak onların severek içecekleri lezzetlere dönüştürür. Böylece çocuklarınız sebze ve meyvelerden ihtiyaçları olan vitaminleri almış olur.

Juice Planet tercih etmenin yanında birkaç öneri daha…

Pozitif bir ortam yaratın

Çocuk, ailesi ile birlikte öğün saatini paylaşmalıdır. Yani, “Önce çocuğumu doyurayım, sonra ailece sofraya otururuz” denmemeli, ev halkıyla aynı anda masaya oturtulmalıdır. Yemek masasında ise pozitif bir ortam olmalı, disiplin sağlama çabasına girilmemelidir. Çünkü çocuk öğün saatinde (özellikle yeni bir besinle tanışıyorsa) güven hissini yaşamak ister.

Israrcı davranmayın

Çocuğunuz yemek yemek istemediğini söylüyorsa ona ısrarcı davranmayın. Asla zorla ağzını açıp yemek yedirmeye çalışmayın, dikkatini besinden uzaklaştırıp yemek yedirmeyin (Örneğin, televizyon seyrederken veya bilgisayarda oyun oynarken), peşinden dolaşarak yemek yedirmeye çalışmayın. İki ya da üç gün sonra reddettiği besini tekrar deneyin.

Merak uyandırın

Reddettiği besini ikinci denemenizde merakını uyandırın. Onun olduğu ortamlarda ilgili yiyeceği keyifle tükettiğinizi sözle ve beden dilinizle ima ederek (“Hmmm, ne kadar da lezzetli…” gibi), onu özendirmeye çalışın.

Farklı bir şekilde sunmayı deneyin

Sevmediği besini farklı bir formda sunmaya çalışın. Örneğin, zeytinyağlı pırasa pişirdiniz ve sevmediğini, yemeyeceğini söyledi, reddetti. O zaman pırasayı ince ince doğrayıp, peynirli ve sütlü börek harcı ile karıştırıp börek içinde sunmayı deneyin. Formunu keyifli bir şekilde değiştirdiğinizde büyük oranda sonuç alırsınız. Reddettiği besini tekrar denediğinizde besinin görselliğine de dikkat etmelisiniz.

Burada iki önemli nokta var:

Birincisi; çocuğun dikkatini çekmeli, onda yeme isteği uyandırılmalıdır.

İkincisi de çocuklar besinleri tanıyabilecekleri şekilde görmek ister. Görüntülerine bakarak bazı yemekleri kötü bulabilir ve denemeyi reddedebilirler. Bu nedenle yiyecekleri bulamaç haline getirmeden servis etmelisiniz.

Bu yöntemler işe yarayacaktır. Ancak, unutulmamalı ki, çocuğu yeni besinle tanıştırma ya da sevmediği besine alıştırma işi çocuğun hasta ya da çok yorgun olduğu zamanlarda yapılmamalıdır.

Juice Planet

İlginizi Çekebilir