Çay Çeşitleri ve Faydaları

Beslenme

Çay çeşitleri ve faydaları

Siyah çay

Ülkemizde en sık tüketilen sıcak içeceklerden birisidir. İçeriğindeki doğal antidoksidan olan flavonoidler kan damarlarını genişleterek kanın vücuttaki dolaşımını kolaylaştırır ve böylece kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Yapılan çalışmalarda çayın LDL kolesterolü düşürdüğü de tespit edilmiştir. Ayrıca polifenol ve kateşinleri içermesi nedeniyle kansere karşı koruyucu etki sağlar. Çayda bulunan kafein ve tanenlerin vücuttan su atımını sağlaması nedeniyle gün içerisinde 3 fincandan fazla tüketilmesi önerilmez.

Beyaz çay

Çaylar arasında en az işlem görmüş, antioksidan miktarı en yüksek olan bitki çayıdır. Beyaz çay, özellikle kollojen yıkımını baskılayıcı ve cilde esneklik veren elastin maddesinin yıkımını önleyen etkiye sahiptir. Böylece daha sıkı ve esnek bir cilt oluşumuna katkı sağlar. Ayrıca, yağ üretimini baskılayıcı ve mevcut yağları parçalayıcı özelliği vardır.

Yeşil çay

Hücre oluşumunda etkili olan yeşil çay iyi bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca baş ağrısı, vücut ağrıları, depresyon ve hazımsızlığa iyi gelirken, immun sistemi destekleyici, toksinleri uzaklaştırıcı etkisi vardır. Yapılan çalışmalarda güçlü antioksidan içeriği sayesinde, düzenli tüketiminin kansere karşı koruyucu etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

Rezene çayı

Gaz ve kramp ağrılarında, mide ve bağırsak problemlerinin çözümünde olumlu etkisi vardır. Ayrıca emziren annelerin süt miktarının artmasını sağlar.

 Tarçın & karanfil

Kan şekerinin düzenlenmesinde etkilidir. Ayrıca tarçının içeriğindeki uçucu yağ ve fenolik bileşikler iyi bir antioksidan kaynağıdır.

 Papatya çayı

Stres ve uykusuzluk döneminde yatıştırıcı etki sağlar. Allerjenik özelliğinin yüksek olması nedeniyle çocukların ve hamilelerin tüketmesi önerilmez.

Melisa çayı

Sinir sistemi üzerindeki olumlu etkisi dolayısıyla uyku problemi yaşamanızı engeller. Ayrıca stresli dönemlerde papatya çayı gibi yatıştırıcı etkisi vardır.

 Kiraz sapı çayı: Diüretik (idrar söktürücü), kan ve idrar yolları temizleyici, safra akımını sağlayıcı, bağırsak düzenleyici etkileri vardır. Özellikle regl döneminde şişkinliğinizin azalmasına yardımcı olur.

 Ada çayı

Kan dolaşımını hızlandırıcı, sindirimi kolaylaştırıcı ve astıma karşı etkili bir bitki çayıdır. Ayrıca regl düzensizliği yaşayan kişilerin kanamalarının daha düzenli periyotlarda olmasına destek olur.

Ihlamur

Sinir sistemini güçlendirici, kramp çözücü, terletici, idrar söktürücü, bağışıklık sistemini güçlendirici, kanın hiperkoagülasyonunu ve hiperviskositesini artırıcı etkiye sahiptir.

Nane&limon

Strese bağlı mide ve bağırsak sisteminde hissedilen rahatsızlıklara, gribe karşı etkilidir.

 Kuşburnu çayı

Doğal C vitamini içeren en değerli kaynaktır. Konstipasyon (kabızlık) sorununun çözümüne yardımcı olur. Enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca, kuşburnunun böbreküstü bezlerini olumlu etkileyerek önemli hormonların üretimine destek sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 Isırgan otu

En önemli özelliği anne sütünün miktarını arttırmasıdır. Ayrıca, iyi bir diüretik olan ısırgan otu kan dolaşımını hızlandırmaya da yardımcı olur.

Ekinazya çayı

Özellikle sıkça hasta olduğumuz kış aylarının vazgeçilmezidir. Akyuvarların üretimini ve aktivitesini destekler. Enfeksiyon hastalıklarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.

Derleme – Juice Planet

İlginizi Çekebilir