Hemen Başlayın!

çiğdem bahadır haydi başla
Beslenme

Obez olmaya bir  porsiyon iskender mesafesindeyseniz yiyin gitsin! Aklınızda kalacağına midenizde kalsın!

Ama bir an evvel vücudunuzun ideal dengesini bulmak için değiştirmeniz gereken alışkanlıklarınızı keşfetmeye  başlayın. Bedenimiz, yaşadığımız süre boyunca, iyi bakmamız gereken tek varlığımız. Arabamızı düzenli servise götürüyoruz, evimizi belli periyotlarda temizliyor, boya badanasını yaptırıyor, yeniliyoruz. Ayakkabıları lostraya, ceketleri, ve hatta halıları kuru temizlemeye yolluyoruz…

Bu kadar iyi baktığımız  halde evimizi satabilir, arabamızı ve eşyalarımızı değiştirebilir, gardrobumuzu topyekun  yenileyebiliriz ama bedenimiz hep bizimle. Tek ihtiyacı; düzenli olarak hareket etmemiz ve temiz hava almamız.

Zaman mı yok?  İş, ev, eş, çocuklar, yemek ve büyük şehirlerde maruz kaldığımız trafik…. Hepsi çok vakit alıyor, haklısınız. Ama lütfen akıllı telefonunuzun istatistikler bölümünden sosyal medyada haftalık olarak geçirdiğiniz süreyi kontrol edin  ve gelin bana “vaktim yok” deyin.  Buna seyrettiğiniz dizileri, TV programlarını  katmıyorum bile. Bu vaktin sadece yarısını bile harcayarak haftada 3 gün 1 er  saatlik yürüş yapmanıza yetecek vakit bulacağınıza eminim. Yürümek için  ihtiyacınız olan tek şey ise spor ayakkabılarınız! Sonrasında tüm sokaklar ve parklar sizin.

Bir gün mantı mı yediniz  afiyet olsun, yarasın!  ama ertesi gün sebze yiyin ve hareket edin.

Eğer gittiğiniz bir yerde harika bir dilim su böreği mi ikram edildi sakın ziyan etmeyin yiyin ama hamur işlerini evde pişirmeyin ya da satın alıp evde gidip gelip mütemadiyen yemeyin. Arkadaşlarınızla yeyip, içip eğlendiniz mi? Ne harika! Ertesi gün bolca su için, açık havada yürüyün. Haftalık yürüyüşlerden bir tanesini üşenmeyin ve mutlaka deniz kenarında veya ormanda yapın. Bu hem sporunuz, hem de bir çeşit meditasyonunuz olsun. Canınız abur cubur atıştırmalık çektiyse paketli gıdalardan uzak durup meyvelere, kuru meyvelere ve kuru yemişlere başvurun.

Bence meyveler bu gezegendeki en güzel yiyecekler.

Meyve yeme alışkanlığınız mı yok? Çünkü büyük anneniz,  siz bebekken üşenmedi, o meyveleri hem sıktı, hem de posalarını süzüp  içirdi size değil mi? Bu yüzden meyvenin pıhtıcığıyla bile fena mı oluyorsunuz? Çok yazık! Ama buna bile çözüm var. İstediğiniz meyve ve hatta sebze suları istediğiniz kombinasyonda ayrı ve veya kokteyl  olarak sunuluyor. Ben gazlı içeceklere meraklıyım diyorsanız. Açarsınız bir soda, karıştırırsınız olur biter.

Demem o ki; hiç bir şeyden yoksun kalmaya gerek yok. Sadece kendi dengenizi keşfetmeniz ve düzenli olarak uygulamanız yeterli.

“Doktor musun, diyetisyen misin, nesin kardeşim sen  bize hangi sıfatla tavsiye veriyorsun” diyenler olabilir. Hiç biri değilim.  3 gün sonra 42 yaşına girecek olan sağlıklı ve fit bir insanım sadece. İlkokuldan beri okuduğum okullara yürüyerek gidip gelme lüksüne sahip olmuş ve bu vesileyle yürüyüşü hayatımın ayrılmaz bir paçası haline getirmiş birisiyim.

Yürümeyi sevmiyorsanız, koşun, bisiklete binin, mahallenizdeki basket sahasında basket atın, paten yapın… Açık havada yapmayı sevdiğiniz bir sportif aktivite bulun ve haftada 3 gün düzenli yapın  ve beslenmenizi dengeleyin. Hemen bugün başlayın, 6 ay sonra yaşadığınız değişime inanamayacaksınız. Hem yaza hazır olusunuz, hem de sonra bana da dua edersiniz.

Çiğdem Bahadır

çiğdem bahadır haydi başla

İlginizi Çekebilir