Yaşam Dengeniz Yerinde mi?

ipek özer yılmaz
Lifestyle

Yaşam Çemberi

‘‘İstediğiniz her şeye sahip olabilirsiniz, ama aynı anda değil.’’  

Oprah Winfrey

Zamanınızı ve enerjinizi en çok nerede harcıyorsunuz? Hayatınızın farklı alanlarında ne kadar doyumdasınız? İhmal ettiğiniz ya da çok az zaman ayırdığınız alanlar var mı? Bu alanlarda sizing için bir adım sonrası nedir? Bu adımları atarsanız ne olur? Siz ne olursunuz?

Hiç Yaşam Çemberi çalışması yapmış mıydınız?

Yaşam Çemberinize Hoşgeldiniz !

Hayalinizdeki yaşamı yaratma yolculuğunuzda Yaşam Çemberi mükemmel bir araçtır.

Hayat bir dengeden ibarettir aslında. Bir şeyin çok fazlası, hayatınızın başka bir alanında çok azına sebep olabilir. Yaşam Çemberi’ni kullanarak hayatınızdaki dengekonusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Yaşam Çemberi zamanınızı ve enerjinizi nerede harcadığınızı ve hayatın farklı alanlarında ne kadar doyumda olduğunuzu anlamanızı sağlar. Bu noktadan hareketle, Yaşam Çemberi’nizin neden o şekilde göründüğünü, nasıl görünmesini istediğinizi, ve bunu nasıl yapacağınızı bu araç sayesinde öğrenebilirsiniz.

yaşam dengeniz yerinde mi

Çemberin Yapı Taşları

Yaşam Çemberi temelde her biri hayatınızın farklı bir alanını temsil eden 8 farklı kategoriye bölünmüş bir çemberdir.

Yukarıdaki şekilde gördüğünüz gibi, Yaşam Çemberi’nin 8 kategorisi şunlardır:

  • Aile ve Arkadaşlar
  • Romantizm & Eş/Partner
  • Eğlence & Hobi
  • Sağlık
  • Para
  • Kişisel Gelişim
  • Fiziksel Ortam
  • Kariyer

Çemberi doldururken bir puanlama sistemi kullanılır. Farklı segmentler için yaşadığınız doyum seviyesine göre 1 ile 10 arasında puan verirsiniz. 1 çemberin merkezine en yakın olan, 10 ise en uzak olan puandır.

1 puan, hayatınızın o alanına zaman ayırmadığınızı ve o alanla ilgili hiç tatmin olmadığınızı gösterir.

10 puan ise hayatınızın o alanına oldukça fazla zaman ayırdığınızı ve bu alanda yeterince doyumda olduğunuzu gösteren bir puandır.

Çemberdeki kategoriler öneridir. Siz dilediğiniz gibi, incelemeye ihtiyaç duyduğunuz bir kategoriyi çembere ekleyebilir, bir kategoriyi çıkarabilir, ya da bir kategoriyi daha fazla parçaya bölebilirsiniz.

Unutmayın, bu çalışma, sizin için neyin önemli olduğuyla ve hayatınızın farklı alanlarında ne kadar dengede olduğunuzla ilgili bir çalışmadır.

Yaşam Çemberi’nin en büyük faydalarından biri, ne kadar doyumda bir hayat yaşadığınız ile ilgili size görsel bir fikir veriyor olmasıdır. Yaşam Çemberi’nizi tamamladığınızda, hayatınızın dengesi ve olduğunuz yer ile olmak istediğiniz yer arasındaki mesafe ile ilgili bir fikriniz olacak.

Çalışmaya başlayalım mı?

1. Adım: Yaşam Çemberi

Bu çalışma için aşağıdaki çemberlerden birini kullanabilir ya da bir kağıda kendinizinkini çizip onu kullanabilirsiniz. 

yaşam dengeniz yerinde mi

2.Adım: Çemberi Tamamlayın

İlk önce, hayatınızın her bir alanından ne kadar tatmin olduğunuzun derecesini temsil eden çemberin her bölümüne 0 ile 10 arasında bir puan verin.

0 hiç tatmin olmadığınızı, 10 ise tamamen tatmin olduğunuzu ifade etmektedir. Bir kategoriye hangi puanı verdiyseniz o puan üzerinde bir çizgi çizin ya da bir nokta koyun.

Bunu yaparken acele etmeyin. Ben Yaşam Çemberi’ni tamamlamak için yaklaşık 15 dakika gibi bir süre öneriyorum.

Bu çalışmaya yardımcı olması için gelin kategorilerin üzerinden geçelim. Aşağıda bazı örnekler veriyorum.

Kariyer: Kariyerinizde olmak istediğiniz yerde misiniz? Doğru yönde mi ilerliyorsunuz?

Para: Mevcut ihtiyaçlarınız karşılayacak geliri elde ediyor musunuz? Gelecekteki ihtiyaçlarınız için arzu ettiğiniz finansal alt yapıyı kurdunuz mu?

Sağlık: Fiziksel sağlığınız yerinde mi? Sağlık düzeyinizden memnun musunuz? Diyetinizden memnun musunuz?

Sosyal Çevre & Arkadaşlar: Arkadaşlarınız sizi destekliyor mu? Arzu ettiğiniz seviyede arkadaşlarınızla sosyalleşebiliyor musunuz?

Aile: Aileniz sizi destekliyor mu? Siz ailenizi destekliyor musunuz?

Aşk: Sevildiğinizi hissediyor musunuz? Siz başkalarına sevginizi ifade ediyor musunuz?

Eğlence: Yaşamınızdan keyif alıyor musunuz, eğleniyor musunuz, hobilerinize zaman ayırabiliyor musunuz, yaptığınız aktivitelerden mutlu musunuz?

yaşam dengeniz yerinde mi

Katkı: Çevrenize ya da topluma olan katkınızı nasıl değerlendirirsiniz?

Kişisel gelişim: Kişisel gelişiminize ne kadar odaklanabiliyorsunuz? İlerlediğiniz yönden mutlu musunuz? Yeni tecrübeler deniyor musunuz, öğrenmeye hevesli misiniz?

Ruhsal durum: İç dünyanız ve dış dünyaile ne kadar bağlantıdasınız? Ruhsal doğanız ile ilişkinizden mutlu musunuz?

Kişisel imaj: Yetenekleriniz hakkında olumlu düşünüyor musunuz? Kendinizi seviyor ve kendinize saygı duyuyor musunuz? Kendinizi taktir ediyor musunuz?

Bahsettiğim kategorilerde yukarıdaki çemberlerde olmayan bazı başlıklar gördünüz. Katkı gibi, ruhsal durum gibi, kişisel imaj gibi. Eğer örnek çemberlerde sizin hayatınızda önemli olan bir kategori yok ise, bunu siz de ekleyebilirsiniz.

3.Adım: Düşünme

Çemberi tamamladınız. Aşağıdaki örnek gibi bir görüntü elde etmiş olmalısınız.

yaşam dengeniz yerinde mi

Şimdi bir dakika çemberinizi taktir edin 🙂

Nasıl görünüyor? Sizi şaşırtan şeyler var mı? 

Skorların Anlamları:

8-10 arası puan verdiğiniz kategoriler için sizi tebrik ediyorum. Bu alanlarda oldukça mutlu olmalısınız. Ne yapıyorsanız onu sürdürmeniz, mutluluk seviyenizi sürdürmeniz için önemli. Ama gene de gelişim alanlarını da görmezden gelmeyin. Çünkü, potansiyelinizi sınırlamamanız da bir o kadar önemli.

5-7 arası puan verdiğiniz kategorilerde de nispeten mutlusunuz. Ama bir gelişim alanı olduğu aşikar.

0-4 arası puan verdiğiniz kategoriler ile ilgili pek te mutlu değilsiniz ve mutluluk seviyenizi arttıracak bazı yöntemlere ihtiyacınız var. Bu skorlar moralinizi bozmasın, çünkü bu alanlar gerçekte fırsatlarla dolu. Düşük skorlar aynı zamanda fırsatların tam olarak keşfedilmediğinin de bir göstergesi.

Aksiyon

Yaşam Çemberinize bakmak yeterli değil. Enerjinizi, zamanınızı, kaynaklarınızı nerede harcayacağınıza karar vermek için her kategori için ‘sebep’ anlamaya da ihtiyacınız var. Aşağıdaki soruları cevaplayın. Bunun için 10 dakika yeterli bir süredir.

yaşam dengeniz yerinde mi

yaşam dengeniz yerinde mi

yaşam dengeniz yerinde mi

yaşam dengeniz yerinde mi

Şunu unutmayın. Bu sizin yaşam çemberiniz. Çemberiniz nasıl görünüyor? Çarpık mı dengeli mi? Çarpık bir tekerlek ile ilerlemeye çalıştığınızda nasıl olur? Eğer dengeli bir şekilde ilerleyemiyorsanız hayatınızda ne kadar verimli ve etkili olabilirsiniz? Herhangi bir alanda çok mutlu olabilmek çok kolay olabilir, ancak bunun bedeli nedir?

Örneğin tüm zamanınızı ve enerjinizi kariyeriniz üzerinde çalışarak harcıyor olabilirsiniz. Ve belki de böylelikle para konusunda da oldukça tatmin olmuş oluyorsunuz. Peki bu şekilde ilişkileriniz nasıl oluyor? Sağlığınız? Eğleniyor musunuz?

Önemli olan şey, yaşamda dengeyi bulmaktır. Bunu yapmak için ise, kategoriler arası fedakarlık yapmak yerine, çemberinizi büyütmeken mantıklısıdır. İlerlemek, kendinizi daha iyisi için canlandırmak, çemberinizi büyütmek için sınırlarınızı zorlamak, ve dengeyi sağlayarak çemberi daha da büyütmek, asıl yapılması gerekenlerdir.

Çemberi harekete geçirin

Yukarıdakilerin ışığında, artık çemberi harekete geçirme zamanı !

Hayatınızın her kategorisinde ne kadar tatmin olmuş olduğunuzun bir fotoğrafı var elinizde. En büyük gelişim alanlarınızı, olduğunuz yer ile olmak istediğiniz yer arasındaki mesafeleri biliyorsunuz.

ŞİMDİ aksiyon almaya niyet edin.

Zihniniz bu konular ile taze iken, hayatınızın daha dengeli olmasını sağlayacak  ya da güçlü olduğunuz alanlardaki mutluluğu daha da büyütecek 3 hedef yazın.

Bu hedefler yeni bir işe başlamak kadar büyük olabileceği gibi bir arkadaşınızı daha sık aramak kadar küçük hedefler olabilir. Yaşam Çemberinize baktığınızda sizi en çok heyecanlandıran şeyler ne ise, hiç vakit kaybetmeyin, ve 3 hedefinizi şimdi yazın.  Aşağıdaki form size bu konuda yardımcı olacak.

yaşam dengeniz yerinde mi

Sonraki Adımlar 

Tamamladığınız Yaşam Çemberi’nizi her gün görebileceğiniz bir yere asın.

Ve gelişiminizi izleyin !

Yaşam Çemberi mutluluk seviyenizin bir yansımasıdır. Çemberi düzenli aralıklarla doldurun ve böylece gelişiminizi görmüş olursunuz. Benim önerim bu çalışmayı 6 ayda bir yapmanızdır. Hayatınızın zor bir döneminden geçtiğinizi farz edelim; bu çalışma hayatınızın ihmal ettiğiniz ya da çok az zaman ayırdığınız bölümünü gözünüzün önüne serer. Ya da tam tersi, oldukça doyumda bir hayat yaşadığınızı farz edelim. Gene de, Yaşam Çemberi çalışmasını yapmanızı öneriyorum. Bu sayede, hangi alanda çok vakit geçirdiğinizi ve sizi gerçekten mutlu edenin ne olduğunu göreceksiniz. İniş ve çıkışları anlamak hayatınızda gerçekten ne yapmak istediğinizi fark etmenizi sağlar ve sürdürülebilir mutluluk yolunda size rehber olur.

Sevgilerimle,

İpek Özer Yılmaz

http://ipekozercoaching.com/ipekle-tanis/

İlginizi Çekebilir