Yaş Alarak Gençleşmek

Lifestyle

İnsan yaşamında her yaş aralığında farklı ihtiyaçlar duyar ve farklı değişimler geçirir. Bedenimiz farklı yaşlarda farklı beslenme ihtiyacı duyar. İleri yaşlarda metabolizmanın kalori yakımı azalırken, düşük enerji, hastalık problemleri gibi sorunlar yaşanabilir.

Beslenme alışkanlıklarına özellikle ileri yaşlarda oldukça dikkat edilmesi gerekir. Her yaşta mutlu ve huzurlu olmanın yolu beden ve ruh sağlığını korumaktan geçiyor. Yaş aralığının ihtiyaçlarını bilerek beslenmek mutlu ve sağlıklı olmamızı sağlar.

B12 ve D vitamini eksiklikleri ileri yaşlarda oldukça sık görülür. B12, Magnezyum, A ve C vitamininden zengin gıdalar ileri yaşlarda çok daha fazla tüketilmelidir. Yüksek lifli gıdalar, lifli yeşil sebzeler, tam buğday ürünleri, yoğurt ve kefir gibi gıdalar ileri yaşlarda tüketilmesi gereken gıdalar arasındadır.

İleri yaşlar için besin desteği, vitamin ve mineral desteği almak sağlıklı günler geçirmenizi sağlar. Yaşlılık evresi korkulduğu gibi kötü bir yaş evresi olarak geçmeyebilir. Sağlıklı bir beden yaşlılık döneminde keyifli zaman geçirmenizi sağlar. Hayattan her yaşta keyif almak için sağlığımızı korumamız ve doğal beslenmemiz gerekiyor. Doğadan gelen şifayı günlük besin tüketimimize ekleyerek dinç ve sağlıklı olabiliriz. Bedenimizin neye ihtiyaç duyduğunu bilerek besin desteği alabiliriz. Vitamin ve mineral takviyelerini doğal yollardan almak gerekir.

İleri yaşlarda besin takviyesi nasıl alınmalıdır?

Her yaş aralığının özel ihtiyaçları vardır. İleri yaşlarda da vitamin ve mineral ihtiyacımız farklı olacaktır. Hastalıklara karşı daha duyarlı olunan bu yaşlarda bağışıklık sistemini güçlendirecek besin takviyeleri almak gerekir. Yorgunluk daha sık hissedilebileceğinden yorgunluğu azaltacak besin takviyeleri alınabilir. Halsizlik ve bitkinlik halini azaltmak için özel besin takviyeleri alınabilir. Hafızayı güçlendirecek, düşünme yetisini kuvvetlendirecek besin takviyeleri de faydalı olur. Kullanılan ilaçların yan etkilerinden korunmak ve vücudu temizlemek için antioksidan özelliği olan besin desteği iyi olacaktır. Enerji seviyesini arttırmak ve vücut direncini arttırmak için özel besin desteklerinden faydalanmak gerekir. Bedenimiz ne kadar enerjik ve dengeli olursa huzurumuz da o kadar artacaktır.

İleri yaşlarda yaşanan yorgunluk, enerji kaybı gibi sorunları kabullenip mutsuz olmamak gerekir. Avrupa’da ileri yaşlardaki insanlar sağlıklı beslendikleri ve spor yaptıkları için ileri yaşlarını da enerjik geçirmektedir. İleri yaşlarda hayattan kopmak kader değildir. Doğru besin desteği, vitamin ve mineral alımı ile bedeni olması gereken güce kavuşturmak mümkündür.

İleri yaşlarda beslenmeye her zaman olduğundan çok daha fazla önem vermek gerekiyor. Günlük vitamin ve mineral desteğinizi alarak hayatınızın ne kadar değiştiğini görebilirsiniz.

Diyetisyen Buket Adanç

İlginizi Çekebilir