Çocuklarda Beslenmenin Önemi

Çocuk

Çocuklarda beslenmenin önemi

Çocuk beslenmesi aileler, özellikle de anneler için her daim bir sorun. Az mı yedi, çok mu yedi, yavaş mı yedi, yeterince protein aldı mı, yedikleri ne kadar sağlıklı…

Sorular ve sorunlar hiç bitmiyor çünkü her çocuğun farklı beslenme alışkanları var ve bu konuda oldukça da inatçı olduklarını söylemek mümkün.

Evet, beslenme bir sorun. Üstelik gıdaların kalitesi her geçen gün düşerken ve beslenme uzmanları yararları ve zararları konularında 3-5 yılda bir fikir değiştirirken… Ailelerin işlerini zorlaştıran bir başka konu da çocukların, nerede zararlı yiyecek varsa, ona bayılma eğilimleri… Katkılı, yağlı, şekerli ne varsa yemek için çırpınıyorlar. Kimi aileler bu isteklere kısıtlamalar koyarken kimileri de sağlıklı yiyeceklerle beslenmeyi dengelemeye çalışıyor. Beslenme üzerinde ödül / ceza yöntemleri bile deneyenler var. Çocuk büyüdükçe yediklerini-içtiklerini kontrol etmek zorlaşıyor ve genel olarak kabus hiç bitmiyor, aksine büyüyor.

Uzmanlar, ailenin beslenme alışkanlıklarının çocukların tercihlerini etkilediği konusunda ısrarlı. Her akşam yemek masasında kolalı içecek olan bir ailenin, çocuğu bu içeceğin zararları konusunda ikna etmesi elbette daha zor. Yani çocuğa tavsiye vermek veya kural koymak yetmiyor, ailelerin de beslenme alışkanlıklarını yeniden gözden geçirmesi, daha doğal, katkısız ve şekersiz gıdalara yönelmesi gerekiyor.

Her şeyi doğru yaptığımızı farz edelim, okul çağındaki çocukları bekleyen bir başka sorun da kantin yiyecekleri. Neyse ki son yıllarda Bakanlık ve okulların bu konuda oldukça olumlu çalışmaları var; artık çok daha az sayıda kantinde fast-food yiyecekler ve gazlı içecekler görüyoruz. Okulda da her şeyin yolunda gittiğini kabul edelim; hala içimiz rahat değil. Kış kapıda, çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek, dayanıklılıklarını artırmak önemli.

İşte bu konuda Juice Planet’in Taze Sıkılmışlar bölümünde yer alan içecekleri yardımımıza koşuyor. Hiçbir çocuğa güle oynaya yediremeyeceğiniz buğday çimi, avokado, zencefil, pazı, ıspanak, zencefil gibi sebzeler, onların da hoşuna gidecek meyvelerle karıştırılıyor ve ortaya lezzetli ve eğlenceli içecekler çıkıyor. Üstelik tamamen doğal ve katkısız! Bu şişeleri sabah kahvaltısı, akşam yemeği gibi öğünlerde destekleyici olarak vermek de mümkün, okul çantasına her sabah 1 tane koymak da. Tabi daha önce de dikkat çektiğimiz gibi ideal olanı ailecek tüketmek.

Diyetisyen Buket Adanç

İlginizi Çekebilir