Pandemi Döneminde Beslenme

Beslenme

Son iki senedir hemen hemen herkesin hayatında yer edinmiş bir kavram oldu “pandemi” ve bu dönemin kendine özgü etkileri ile hayatlarımız artık bir daha eskisi gibi olmamak üzere değişti ve halada değişmekte. Olumsuz da olsa bu yeni dönemin hayatlarımıza getirdiği yeni alışkanlıklara ayak uydurmak ve bunlara göre pratikler geliştirmek zorundayız. Beslenmede bunlardan biri, hatta en önemlisi desek yanlış olmaz çünkü sonuçta tüm bu sürece ve virüsün kendisine güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olarak direnebiliriz, ki güçlü bir bağışıklık sisteminin temelide zamanında ve doğru uygulanan sağlıklı beslenmeden geçmektedir. Koronavirüsün bulaşmasını tek başına engelleyebilecek veya tedavi edebilecek herhangi bir gıda olmasa da; zamanında yapılan sağlıklı ve dengeli beslenmenin, fiziksel aktivite ve düzenli uyku ile beraber bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmıştır.

Bu dönemde tüketilen gıdaların olabildiğince besleyici olmasına özen göstermeliyiz, ancak şunu da biliyoruzki; maalesef pandeminin beraberinde getirdiği global ekonomik bir krizi de yönetmek zorundayız. Dolayısıyla bu tavsiyeleri yerine getirmenin ne denli zor olduğunun farkındayız ancak yine de bütçemiz oranında “doğru planlama ve öncelik belirleyerek” bunu başarabiliriz, başarmak zorundayız çünkü vücutlarımızı bedensel ve zihinsel olarak güçlü tutamazsak ne ekonomik krizle nede virüsle baş edemeyiz. Bu zor dönemi olabildiğince rahat atlatmak için seçilecek gıdaların protein, lif, vitamin, mineral ve antioksidanlarca zengin olması dengeli beslenme yönünden büyük önem taşımaktadır. Bu dönemde özellikle yeterli miktarda sebze ve meyve tüketmeye özen göstermeliyiz. İmkânı olan herkesin günde en az 1-2 porsiyon sebze ile 2-3 porsiyon meyve tüketmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Böylelikle vücudun vitamin ve mineral ihtiyacı büyük ölçüde doğal yollardan karşılanmış olacaktır. Bunun yanı sıra, meyve ve sebzelerde antioksidan vitaminler bolca bulunduğu için sebze ve meyve tüketmek bağışıklık sistemini çok olumlu yönde etkiler. Mümkünse kırmızı et yerine vücutta daha kolay sindirilebilen balık tüketmek daha iyi olacaktır. Bunun yanında balık zengin bir Omega-3 kaynağı olduğundan dolayı vücuda çok yararlı olan bir besindir ve imkânlar ölçüsünde haftada en az iki kere tüketilmesi idealdir. Protein ihtiyacını karşılamak için ara öğünlerde yoğurt yemek de uygun bir tercih olacaktır. Bunun yanında çeşitli faydalı kuruyemişlerin tüketilmesi vücutta olumlu etkilere sebep olacaktır. Zira ceviz, fıstık, fındık gibi kuruyemişlerde birçok sağlıklı yağ ve E vitamini bulunur. Aynı zamanda bu kuruyemişlerin içerisinde protein de bulunmaktadır. Günlük 1-1.5 avuç kadar kuruyemiş tüketmek idealdir.

Vücut yeterli besin alamadığı durumda bağışıklık sistemi zayıf düşer ve bu durum virüsleri daha güçlü hale getirir. İnsan bazı durumlarda nereden ve kimden virüs kapacağı? gibi birçok faktörü kontrol edemese de aldığı besinlerle ona karşı nasıl korunacağını kontrol edebilir. Sağlıksız beslenen ve vücutlarını gerekli vitaminlerden yoksun bırakan kişiler hastalıkla enfekte oldukları zaman, iyi beslenen insanlara kıyasla daha büyük zorluklar çeker iyileşme süreleri ve etkileri farklılaşır.

Koronavirüsün vücutta oluşturacağı riskleri en aza indirmek veya enfekte olduktan sonra iyileşme sürecini en iyi şekilde atlatmak için vücudun çeşitli vitaminlere gereksinimi vardır. Sözü edilen vitaminlerden en önemlisi D vitaminidir. Vücuttaki D vitamini oranının sık sık kontrol ettirilmesi gerekir ve eğer yeterli D vitamini besinlerle alınamıyorsa takviye gıdalarla alınmalıdır. D vitamini almak için elma, fındık, ciğer, ton balığı, peynir, somon balığı, süt, portakal suyu ve kefir gibi besinler tüketilebilir. Bir diğer önemli vitamin ise ceviz, fındık gibi kuruyemişlerde ve zeytinyağında bulunan E vitaminidir. C vitamini ise bağışıklık sistemini güçlendirir ve günümüz pandemi şartlarında büyük önem teşkil etmektedir. Özellikle de limon, portakal, greyfurt, mandalina ve kivide bolca bulunur. Bu meyvelere ulaşamadığında ya da meyve tüketmekte zorlanıldığında doğal meyvelerden sıkılmış taze meyve sebze sularını da tercih edilebilir.

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Juice Planet

 

İlginizi Çekebilir