Stres Tahminimizden Çok Daha Fazla Soruna Neden Oluyor

stres tahminimizden çok daha fazla soruna neden oluyor
Lifestyle

Öyle bir çağda yaşıyoruz ki bir günü yaşayıp bitirmek bile beraberinde birçok sorunu getiriyor. Yaşadığımız zamanın en büyük sorunlarından biri Stres!

Stres, bizi ve hayatımızı tahminlerimizden çok daha fazla etkiliyor…

Şehir yaşamının her anı canımızı sıkacak birçok etkene maruz kalmamızı sağlıyor. ‘Kişide birtakım sorunların yol açtığı; coşkusal, ruhsal gerilim’ olarak tanımlanan stres, herkeste farklı bir nedene dayalı olarak ortaya çıkabiliyor. Trafik, yapılacak işler, sorumluluklar, duygusal gerilimler vs…Yaşadığımız her gerilim ise sağlığımıza biz fark etmeden olumsuz yönde etki ediyor.

Stresi en aza indirmek ve sağlığımızı korumak için neler yapabiliriz?

Bedenimiz ve ruhumuzun doğal ihtiyaçlarına kulak vermeliyiz.

Kendimizi dinlemeli ve neye ihtiyaç duyduğumuzu bilmeliyiz.

Stresi azaltmanın en iyi yollarından biri de gün içinde tükettiğimiz besinlere ve içeceklere dikkat etmek. Doğada bulunan birçok besin kaynağında stresi azaltacak mucizevi karışımlar bulunuyor. Doğaya ne kadar yakın olursak ve vücudumuza aldığımız besinler ne kadar doğal olursa stresi o kadar az yaşarız.

Alışkın olduğumuz günlük içecek tüketimimizi değiştirerek stres için iyi gelecek, rahatlatacak içecekleri tercih edebiliriz. Stresi azaltmaya yardımcı olan vitamin ve antioksidan içeriği olan besinlerden oluşan içecekleri gün içinde tüketerek büyük bir adım atmış oluruz.

Magnezyum, çinko, demir, B12 gibi vitamin ve minareler duygusal dengeyi düzenleyen özellikleri ile stresi azaltır.

Tam tahıllı yiyecekler, antioksidan, özelliği olan besinler stresi azaltmaya yardımcı olan besinlerdir.

Strese neden olan kortizol hormonunu azaltmaya yardımcı olan besinler huzursuzluğu gidermek için idealdir. Özellikle magnezyum ve demir içeren besinler stresi azaltmada oldukça etkilidir. Fındık, keçiboynuzu, yeşil elma, kereviz, pancar, kırmızıbiber, badem, keten tohumu, muz, tarçın gibi besinlerde bu vitamin ve minareler bulunur. Doğanın mucizesi olan bu besinlerden oluşturulan karışımlar günlük hayatta bize stresle mücadele ederken destek olacaktır.

Stresi azaltarak hayatımızı nasıl değiştiririz?

Hayatımızı yaşarken en çok istediğimiz şey elbette hayatın tadını çıkarabilmek ve mutlu olmaktır. Duygusal gerilimler maalesef hayatımızı kötü etkiler ve yaşadığımız andan keyif almamızı engeller. Hayatın tadını çıkarmak ve her andan keyif almak için stresten uzak durmamız gerekiyor. Söylemesi kolay! Peki bunca sıkıntı varken ve her gün farklı bir stres kaynağına maruz kalıyorken stresle başa çıkmak kolay mı?

Haklısınız hiç kolay değil, ama unutmamak gerekir ki; bedenimizin strese karşı dayanıklı olması, ruhumuzun bu sorunları çabuk atlatmasını sağlar. Zayıf bir beden dışarıdan gelecek ruhsal darbelere karşı dayanıksız olur. Öyleyse önce kendimize iyi bakmalıyız.

Günlük alışkanlıklarımız arasına mutlaka sağlıklı besinler tüketmeyi eklemeliyiz. Doğaya yakın olup doğal besinlerle beslenerek stresi azaltabiliriz. Vücudumuzu dışarıdan gelen yabancı maddelerden arındırmalı, bedenimizi rahatlatacak içecekler tüketmeliyiz. Strese neden olan kimyasal tepkimelerimizi dengeleyecek vitamin ve mineralleri almalıyız. Nasıl ki şehirden uzak yeşillik bir alanda huzurlu hissediyorsak, doğayı içimizde hissedecek besinler tüketerek de huzurlu hissedebiliriz.

Unutmayın, bedeniniz huzursuz olduğunda ruhunuz da huzursuz olur. Bedeninizin rahat ve huzurlu olması, ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri alarak dengeyi yakalamasına bağlıdır. Bedeniniz için sağlık, ruhunuz için sağlık demektir.

Juice Planet

İlginizi Çekebilir