Masa Başı Çalışanlar İçin Beslenme İpuçları

Lifestyle

Masa başı çalışanlar için beslenme ipuçları

Hemen herkesin ortak sıkıntılarından biri, maalesef hareketsiz yaşamdır… Özellikle masa başı diye tanımlanan çalışma modeli içinde olan ve sabahtan akşama kadar mesailerini oturarak geçiren kişiler sık sık hareketsizlikten dem vurular. Hareketsiz yaşam ile birlikte zamanla kilo ve kiloya bağlı olarak gelişen kalp-damar hastalıkları, aşırı yağlanma gibi sorunlar baş göstermeye başlar.

Peki, işimiz masa başındaysa ve hareketlerimiz sınırlı ise biz bu sorunlarla nasıl mücadele edebiliriz?

Bazı gıdalar, kilo alımını hızlandırırken, bazı gıdaların tüketilmesi ise metabolizmayı harekete geçirerek hareketsiz geçen zamanlardan alınan zararın en aza indirgenmesini sağlar. Peki, nedir bu gıdalar?

Yeşil çayı mutlaka hayatınıza sokun

Yeşil çay içeriğinde bulunan maddelerle toksin atımını sağlar ve metabolizmayı hızlandırır. Özellikle şeker kullanımı olmaksızın tüketilmesi önemlidir. Hatta kişisel tavsiyem yeşil çayınızı var ise bir dilim limon ile tüketmeniz yönünde olacaktır. Günde 3 bardak tüketilen yeşil çay hareketsiz geçen saatlerin size dokunmamasını sağlayacaktır.

Taze sıkılmış meyve ve sebze sularına alışın

Günde en az bir şişe meyve -sebze suyu için. Cold press yöntemiyle ve günlük taze olarak sıkıldığından emin olun. Bu karışımların genelde sebzeden gelen “tatsız” dır gibi bir ön yargısı vardır ancak doğru karışımlar yapılırsa tat ve fayda dengelenip içimi çok keyifli içecekler elde edilebilir, bu tür içecekleri sık tüketmenizi öneririz.

Atıştırmalıkları sağlıklı hale getirin

Eğer çalışma saatlerinde bir şeyler atıştırma ihtiyacı duyuyorsanız bunu sağlıklı gıdalardan seçmek, sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Örneğin kurutulmuş meyveler bu sorunla mücadelede birebirdir. Elma ve armut kurusu (cipsi diye de satışa sunulur) gün arasında size keyifli ve sağlıklı bir mola sağlayacaktır. Dilerseniz mevsiminde taze olarak satın aldığınız elma ve armutlardan siz de evde kolaylıkla cips hazırlayabilirsiniz. İnce dilimlerle kestiğiniz elma ve armutları küçük karelere ayırarak bir yağlı kağıt üzerine dizebilir ve fırının turbo özelliğinde kurutarak her daim tüketilebilecek cipsler hazırlayabilirsiniz.

Ofis çalışanlarına özel beslenme önerileri

Yoğurdu ihmal etmeyin

Meyveli küçük yoğurtlar, kalorisi azaltılmış süt (özellikle keçi sütü çok faydalıdır) masa başı çalışanların sıklıkla tüketmesi önerilen besin gruplarıdır. Ara öğünlerinizde yoğurt, süt, meyve ve kuruyemiş tüketimi (kuruyemişten kasıt badem, ceviz, kuru kayısı, kuru dut… vb) size sağlıklı bir beden kazandıracaktır.

Juice Planet

İlginizi Çekebilir